Fałszywe faktury T-Mobile
Otrzymałem dość ciekawą (a przynajmniej całkiem dobrze udającą oryginał) wiadomość na adres mojej poczty e-mail. Niby wszystko wygląda jak należy i nawet zastanowiłem się przez chwilę co to może być za faktura, bo faktycznie korzystam z t-mobile, ale mam telefon na kartę, a nie na abonament. Co okazało się po uważniejszym przyjrzeniu się temu e-mailowi? O tym poniżej. Na razie polecam spojrzeć na zrzut ekranu przedstawiający tę wiadomość udającą oficjalny e-mail od t-mobile:

falszywa faktura t-mobileWszystkie linki w wiadomości prowadzą do oficjalnych stron t-mobile. Z jednym wyjątkiem – link do pobrania rzekomej faktury prowadzi do jakiegoś serwisu udostępniającego pliki. Oczywiście widząc tego rodzaju adres www od razu zdałem sobie sprawę, że mam do czynienia z próbą naciągnięcia na wpłatę podanej kwoty na podane konto bankowe: 40 1030 1957 7777 8008 0880 3084 albo na próbę zainstalowania jakiegoś wirusa poprzez stronę directxex.net. Możliwe też, że ktoś rozsyłający te wiadomości z fałszywą fakturą zarabia dzięki generowaniu kliknięć odsyłających do podanej strony. Tak czy siak wiadomo, że chodzi o zdobycie pieniędzy w sposób nieuczciwy.

Adres tej strony wpisałem więc w wyszukiwarkę google i oto co się okazało:
strona malware directxex.net

Jak widać strona ta pojawia się na różnych serwisach zajmujących się zagrożeniami w internecie. Poniżej zrzut ekranu jednego z tych serwisów. Okazuje się, iż znajdują się tam jakieś trojany, które mogą zainfekować komputer. Na stronę tę nie wchodziłem, aby nie musieć przekonywać się o tym na własnej skórze (czyt. własnym komputerze). Oczywiście używam programu antywirusowego i on od razu zablokowałby zagrożenie, ale lepiej dmuchać na zimne.falszywa-faktura-strona-z-pdfNa takie spamowe wiadomości należy więc szczególnie uważać i zawsze spojrzeć dokąd prowadzi link zanim się w coś kliknie. Szczególnie nie należy otwierać żadnych załączników w wiadomościach, o ile nie wiadomo kto daną wiadomość wysłał. Fałszywej faktury oczywiście nie opłaciłem. 🙂

Jedna myśl do “Fałszywe faktury T-Mobile”

  1. Też dostałem taką fałszywą fakturkę na maila, ale od razu wylądowała w spamie, więc jak do niej zajrzałem to od razu wszystko było jasne. Ciekawi mnie czy to podane konto należy do cwaniaka, który ten mailing rozesłał i czy liczy on na wpłaty od nieuważnych osób.

Możliwość komentowania jest wyłączona.